Çavuşoğlu ’ndan AB ’ye seyahat uyarısı tepkisi: Hayal kırıklığı duyduk

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çavuşoğlu ’ndan AB ’ye seyahat uyarısı tepkisi: Hayal kırıklığı duyduk
AB'nin seyahatler açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ’nin Türkiye ’ye rağmen seyahat uyarısını kaldırmama kararına karşı çıktı. Çavuşoğlu, karardan yanlamasına hayal kırıklığı duyduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) sebebiyle Avrupa Birliği'nin (AB) seyahat uyarısına ilişkin, "AB üyesi ya da AB üyesi yok ayrımı yapılmaksızın, tarafsız kriterler çerçevesinde, AB'nin bir karar alması gerekiyor. Bu anlamda da Macaristan'ın AB içinde kuvvetli desteğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinden daha sonra düzenlenen iki taraflı basın toplantısında AB ’nin Türkiye ’ye ilişkin seyahat uyarısını kaldırmamasına karşı çıktı.

Çavuşoğlu, AB ’nin gezi konusunda aldığı bir takım kararlardan hayal kırıklığı duyduklarını dile getirdiklerini aktararak, şunları söyledi:

Çavuşoğlu ’ndan AB ’ye seyahat uyarısı tepkisi: Hayal kırıklığı duyduk

"AB üyesi veya AB üyesi yok ayrımı yapılmaksızın, tarafsız kriterler çerçevesinde, AB'nin bir karar alması gerekiyor. Bu anlamda da Macaristan'ın AB içinde kuvvetli desteğini görüyoruz. Kendilerine fazla teşekkür ediyoruz. Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanımız ve Sağlık Durumu Bakan Yardımcımız ile Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Bu konuda da dostum Peter'a data verdim. AB içinde her platformda Türkiye olsun olmasın, Birliğin çifte standartlarını ve yüzümüze karşı başka, kapalı kapılar ardındaki sergiledikleri diğer tutumları dobra dobra dile getiren Peter'a da teşekkür ediyorum. Bu sadece bizim için önemli yok, aslında AB'nin kendisi ve geleceği için de önemli. Pandemi sürecinde niçin beceriksiz kaldığını da mükemmel düşünerek, politikalarını gözden geçirmesi gerekiyor. Daha doğru, şeffaf olması gerekiyor."

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), aza ülkelere seyahatlerde koronavirüs kısıtlamalarının 1 Temmuz ’dan sonradan nasıl devam edeceği konusunda uzlaşıya varmış, buna tarafından, ABD, Rusya ve Brezilya gibi vaka sayısı yüksek olan ülkelerin yanı sıra Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan'ın da arasında olduğu birçok ülkeden AB ülkelerine gidişlerde kısıtlamaların süreceği bildirilmişti.

AA

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Buldan: Rakamları düşük tutmak için yeterince test yapmıyorlarÖnceki Haber

Buldan: Rakamları düşük tutmak için yete...

Kanlı Nigar konusu ve oyuncuları… Kanlı Nigar ne zaman çekildi?Sonraki Haber

Kanlı Nigar konusu ve oyuncuları… Kanlı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar