Batum’a ucuz iPhone akını

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Batum’a ucuz iPhone akını
Abone ol
Gürcistan’da iPhone telefonların fiyatları, vergiden kaynaklı yaklaşık 15 bin lira daha uygun olunca, Türkiye’nin her bölgesinden Batum’a akın başladı. Batum’da mağazalardan aldıkları telefonlarda vergi iadesi almak isteyenler ve Türkiye'den kaçak aldıkları telefonları üzerlerine kaydettirmek için giriş-çıkış yapma yolunu seçen vatandaşlar, Sarp Sınır Kapısı’nda büyük yoğunluğa sebep oluyor.

Türkiye'de iPhone marka telefonlar yüzde 50 ÖTV, yüzde 18 KDV ve diğer vergilerle birlikte dudak uçuklatan fiyatlara ulaşıyor. Ülkemizde Eylül ayında satışına başlanan iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max fiyatları vergilerle birlikte 35 bin liradan başlıyor, modeline ve hafıza büyüklüğüne göre 64 bin liraya kadar çıkıyor.

Yurt dışında iPhone marka telefonlar ülkemize göre yaklaşık 15-20 bin lira daha ucuz fiyata satılıyor.

KİMİSİ KENDİNE ALIYOR KİMİSİ TİCARETİNİ YAPIYOR

Hal böyle olunca ucuz iPhone telefona ulaşmak isteyen vatandaşlar, Gürcistan'ın Batum şehrine akın etmeye başladı. Türkiye'nin dört bir tarafından günübirlik Gürcistan'a giden vatandaşlar, neredeyse yarı yarıya fiyat farkı ile iPhone telefonlara ulaşabiliyor. Kimi vatandaşlar ucuz telefon edinirken, kimileri de Batum'dan aldıkları telefonları Türkiye'de telefon mağazalarında üzerine koydukları fiyat farkı ile satışa çıkararak işin ticaretini yapıyor.

TÜRKİYE'DEN KAÇAK ALAN DA SINIR KAPISI’NDA

Yurt dışından Türkiye'ye getirilen telefonları bayilerden fiyat farkı ile satın alan vatandaşlar, Sarp Sınır Kapısı'ndan giriş çıkış yaparak telefonları üzerlerine kaydettirme yoluna başvururken, Gürcistan'dan telefon alan vatandaşlar, dönüş yolunda Sarp Sınır Kapısı'nda tax free (vergi iadesi) için uzun kuyruklar oluşturuyor.

İş bununla da bitmiyor. Vatandaşların Türkiye dışından getirdikleri telefonu kullanabilmeleri için IMEI kaydını yaptırması gerekiyor. Pasaporta işlenen bu kayıt sonrasında telefon kullanıma açılabiliyor.

2022 yılında yurt dışından getirilen telefonu Türkiye'de kullanabilmek için yapılması zorunlu olan IMEI kaydının ücreti ise 2732 TL'ye çıkarıldı. IMEI ücretlerinin Ocak ayından itibaren arttırılacağı ifade ediliyor.

TURİZM FİRMASI İŞİ FIRSATA ÇEVİRDİ, IPHONE TURU DÜZENLİYOR

Trabzon’da faaliyet gösteren bir turizm firması da işi fırsata çevirdi. “Gürcistan teknoloji turu” adı altında tanıtımlar yapan turizm firması, “Son zamanlarda Türkiye'de yükselen telefon fiyatları ve IMEI uzatmanın sona ermesi nedeniyle Gürcistan uygun telefon fiyatları ve vergi iadesi imkânı ile teknoloji tutkunları için cazip bir seyahat noktası haline gelmiştir” ifadelerini kullanıyor.

Firmanın Gürcistan turu reklamlarında iPhone görseliyle birlikte, “Batum’u gez, 5 yıldızlı otelde konakla, 20 bin TL’nin üzerinde para kazan” ifadeleri yer alıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Göztepe-Altay maçı sonrası İzmir sokakları karıştı! Bir kişi defalarca bıçaklandıÖnceki Haber

Göztepe-Altay maçı sonrası İzmir sokakla...

Ünlü isimlerden sahnede popo şovSonraki Haber

Ünlü isimlerden sahnede popo şov

Yorum Yazın