Baroları bölecek düzenleme Meclis ’te: Avukatlardan ‘Savunma Mitingi ’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Baroları bölecek düzenleme Meclis ’te: Avukatlardan ‘Savunma Mitingi ’
Hükümetin baroların yapısını değiştirmeye yönelik yasa öneriyi bugün Meclis ’e sunulacak. Düzenlemeye itiraz eden barolar, bugün İstanbul, Mersin ve Antep ’te Savunma Mitingi gerçekleştirecek. Baro başkanları düzenlemede ısrar edilirse merkezi miting yapacaklarını belirtti.

AKP ’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, baroların yapısını değiştirmeye karşın kanun teklifini bugün TBMM ’ye sunacaklarını açıklama etti. Ankara ’ya gerçekleştirdikleri ‘Savunma Yürüyüşü ’nün ardındaki mücadeleye devam kararı alan barolar ise çoğu ilde eylem başlattı. İzmir ve Antalya baroları dün baro binaları önünde toplandı. Yürüyüşüne müsade verilmeyen Antalya Barosu ’na tabi avukatlar, alkışlarla ‘savunma susmadı, susmayacak ’ sloganı attı. İstanbul, Mersin ve Antep baroları da bugün 12.30 ’da adliye binaları önünde ‘Hak Mitingi ’ gerçekleştirecek. Süreci BirGün ’e değerlendiren Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, kroki geri çekilmediği takdirde merkezi bir miting hazırlığında olduklarını aktardı.

Politika Servisi

DEMOKRATİK HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

“Baro başkanlarımızla görüşme sürecine devam ediyoruz” diyen Hatay Barosu Başkanı Dönmez, “Kesinlikle bu miting için pandemi durumu da gözetiliyor. Biz, ‘bu taslağın geri çekilmesini istiyoruz ’ ve çoklu baronun bir faydası olmayacağını dile getiriyoruz. Herkesin mücadelesi bu yasa taslağının TBMM ’ye gelmemesi için. Taslak TBMM ’ye gelirse de demokratik haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Baroları bölecek düzenleme Meclis ’te: Avukatlardan ‘Savunma Mitingi ’


FEYZİOĞLU AÇIKLAMAYA İMZA ATMADI

ÖTE TARAFTAN Türkiye Barolar Birliği (TBB) Ankara'ya yürüyen avukatların büyük kasaba girişinde engellenerek 27 saat bekletilmesini kınadı. Yapılan açıklamada yürüyüşün hukuka tutarsız şekilde engellendiğine dikkat çekilerek, “Baro başkanlarımızın yanındayız” mesajı verildi. TBB Yönetim Kurulu göre yapılan açıklamaya TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ’nun imza atmadı.

***

78 barodan karşılıklı bildiri

78 baro başkanlığı, gazetelere ilan vererek yurttaşlardan düzenlemeye karşı takviye istedi.

Elazığ ve Erzincan barolarının yer almadığı ilanda yer alan açıklamada “Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, nitelisizleştirme ve susturulma tehdine karşı bir tepki fakat gerçekte bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel yargı ve özgürlüklerin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir. Baroların bölünmesi, parçalanması, egemen savunma yerine siyasete veya başka ortaklaşmalara dayalı, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır” denildi. ÖTE TARAFTAN Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, Bağımsızlık Gazetesi ’nin baroların ilanını yayımlamadığını duyurdu. sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağkan, “Bunu da kenara anekdot alalım. Bağımsızlık gazetesi bu ilanı deha yayınlayamayarak tarihteki yerini aldı. Basın özgürlüğünde geldiğimiz nokta” dedi.

***

Kaftancıoğlu ’ndan destek çağrısı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleşecek ‘Savunma Mitingi ’ne destek çağrısı yaparak “İstanbul ’daki partili tüm avukatlarımızı eksiksiz Savunma Mitingi ’ne takviye vermeye eğlence ediyorum” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kısa çalışma ödeneğinin süresi 1 ay uzatıldıÖnceki Haber

Kısa çalışma ödeneğinin süresi 1 ay uzat...

Berat Albayrak yanıt vermemekte ısrarcıSonraki Haber

Berat Albayrak yanıt vermemekte ısrarcı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar