Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor! Anne kızlık soyadı tarihe karışıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bankacılıkta yeni dönem yarın başlıyor! Anne kızlık soyadı tarihe karışıyor
Yarın başlayacak yeni dönemde kimlik verileri üzerinden doğruluğunu sağlama yapılamayacak. Elektronik kimlik kartları ve pin numaraları prosedürlerde kullanılacak. Yönetmelik çevrimiçi prosedürlerin de önünü açacak. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak revizyon ile müşteriler ile finansal kurumların mecburi olarak yüz yüze yaptığı prosedürler elektronik ortama taşınacak. ATM ’lerden de bu kartlarla prosedür yapılabilecek.

 

 

Bankaların kullandığı bilgi sistemlerinin yönetimi, elektronik bankacılık hizmetlerine ilişkin esasları aranjör ve kimlik doğrulamada eski yöntemleri kaldıran yönetmeliğin birinci ayağı 1 Temmuz'da yürürlüğe giriyor.

Yeni sisteme tarafından, çağrı merkezlerindeki tip temsilcileri üzerinden anne kızlık soyadı öncelikle elde etmek üzere kimlik bilgileri üzerinden düzeltme yapılmayacak. Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine kadar, müşterilere gönderilen SMS ve e-postalar doğrulanmış, onaylama edilmiş adreslere gönderilecek. Bankaların teyit etmediği telefonlara, e-postalara hiçbir şekilde mesaj atılmayacak. Müşteriye hesap özeti gönderimi devam edecek.

Tüketiciyi rahatlatacak
Yönetmelik online işlemlerin de önünü açacak. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden yapılacak düzeltme ile müşteriler ile finansal kurumların zorunlu olarak yüz yüze yaptığı işlemler elektronik ortama taşınacak. Yarından itibaren kimlik kartı üzerindeki bilgiler kimlik doğrulama sorusu olarak sorulmayacak. Özel bilgileri doğrulama sadece sistem üzerinden otomatik yapılacak. Elektronik kimlik kartları ve pin numaraları bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek. Hem ATM'lerden de bu kartlarla operasyon gerçekleştirmek olası olacak. Tüketiciler mobil işlemlerden, internetten isterlerse kendisine işlem limitleme opsiyonu koyabilecek.

Hesap Özeti gönderimi devam edecek
Dolandırıcılığın önüne geçmek için tek kullanımlık şifreler konusunda tedbirler artırılıyor. Banka tarafından doğrulanmayan, teyidi alınmayan hiçbir telefon ve mail adresiyle veri paylaşımında bulunulmayacak. Yeni dönemde müşteriye ekstre, dekont, ekstre gibi bilgilerin gönderimi devam edecek.

Yeni kimliklerle işlem yapılabilecek
Yönetmeliğin bir diğer ayağı da 1 Ocak 2021'de yürürlüğe giriyor. Üçlü güvenlik uygulaması zarfında ikili düzeltme yapılacak. Yeni sistemle biyometrik, sahip olunan bilgiler ve aşina bilgilerden ikisi kullanılacak. Yeni elektronik kimlikler ve pin numaraları ile artık bankacılık işlemleri yapılabilecek.

Yüz yüze gelmeye lüzum kalmayacak
Pandemi döneminde bankalar müşterilerinin dijital kanaldan işlem yapmalarını sağlarken, limitleri artırdı. Online işlemlerde büyük bir artma görüldü. Yeni dönem banka hesap sahipliğini de yükseltecek. Bankacılık Kanunu'nda yapılan değişiklikle sözleşmeler yazılmış, uzaktan irtibat araçlarıyla gerçekleştirilecek, alıcı kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek öteki yöntemler yoluyla kurulabilmesi öngörülecek. Nitekim bu düzenleme Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası'ndaki "kontrat şartları" hükmüne de eklenecek. Bundan Böyle bankalar müşteriyle anlaşma ilişkisi kurarken yüz yüze gelmeden, maddi belge, ıslak imza kullanmadan teknolojiye yerinde yöntemleri kullanabilecek.

İşte yeni düzenlemeler
* Çağrı merkezleri artık anne kızlık soyadını sormayacak
* Müşteri temsilcileri emniyet için doğrulama yapmayacak
* SMS, e-postalar teyitli numara, adreslere gönderilecek
* Müşteriye ekstre gönderimi devam edecek
* Sözleşmeyi imzalamayan arama motorlarına reklam verilmeyecek
* Data, vergi güvenliğinden yönetim kurulları ilk elden sorumluluk sahibi olacak

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İngiltere'de Leicester kenti karantinaya alındıÖnceki Haber

İngiltere'de Leicester kenti karantinaya...

Kısa çalışma ödeneğinin süresi 1 ay uzatıldıSonraki Haber

Kısa çalışma ödeneğinin süresi 1 ay uzat...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar