Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz'de Fransa'nın taciz iftirasına cevap

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz'de Fransa'nın taciz iftirasına cevap
Abone ol
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri değerlendirdi. Fransa'nın taciz iftirasına ilişkin, "En son geldiğimiz noktada da Libya'daki politikalarının çöktüğünü görmekten dolayı kendilerince bir takım mazeretler uydurmak için böyle bir takım komplolara girdiler, kumpaslara girdiler, bu çok basit" dedi.

 

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Al Jazeera Arapça Kanalı'na açıklamalarda bulundu. Akar, "En son geldiğimiz noktada da Libya'daki politikalarının çöktüğünü görmekten dolayı kendilerince bir takım mazeretler uydurmak için böyle bazı komplolara girdiler, kumpaslara girdiler, bu çok basit" ifadelerini kullandı.

"Kumpaslara girdiler"
Bakan Akar, "NATO'da müttefikimiz olan Fransızlar göre Suriye'de de benzer bazı girişimlerde bulundular, tavırları var. Doğu Akdeniz'de benzer bir takım ifadeleri oldu, açıklamaları oldu, bir takım konularda girişimlerde bulundular. Benzer şekilde Libya'da da benzer şekilde girişimde bulundular. En son geldiğimiz noktada da Libya'daki politikalarının çöktüğünü görmekten nedeniyle kendilerince bazı mazeretler uydurmak için böyle bir takım komplolara girdiler, kumpaslara girdiler, bu çok basit" diye konuştu.

"Bir dostluk nişanesi"
Bakan Akar, "Çünkü biz 10 Haziran'da bir ağırlık gemimiz, içinde iyice sıhhat malzemesi olan, bizim Libya'daki askeri eğitim iş birliği ve danışmanlık yapan birliklerimizin ihtiyaçları için olan, yaşam malzemesi olan, bir takım üst baş malzemesi, onların güvenlik malzemesi olan malzemeleri içeren bir gemi, 3 gemimiz savaş gemimiz göre korunmalı olarak, onların refakatinde ilerlediler, ilerliyorlardı. Sabahtan olduğunda bizim, Fransız gemisinin, sonra olaya karışan Fransız gemisinin talebi üstüne bizim oradaki akaryakıt gemimiz göre Fransız gemisinin ikmali yapıldı. Ya bu bir dostluk nişanesi olarak, bir iş birliği nişanesi olarak NATO müttefikimize yapabileceğimiz bir destekti ve bunu gerçekleştirdik biz. daha sonra Fransız gemisi tarafından da benzer sorgulama yapıldı, benzer cevaplar verildi, İtalya'ya ve Yunanistan'a verdiğimiz cevaplar verildi lakin daha sonra anlaşılmadık bir şekilde saatte 20 knot deniz mili şipşak bir Fransız savaş gemisi bizim konvoyun içine daldı" dedi.

"Çok güvenli olmayan manevralar yaptılar"
Akar, "Fazla tehlikeli manevralar yaptılar, bu manevralardan daha sonra kendi yaptıkları hataları, kendi yaptıkları yanlışları düzeltmek için Türk gemisinin kendilerine silah doğrulttuğunu, yani kilit dedikleri, tracking dedikleri bir pozisyon aldıklarını söylediler. Fakat bu geldiğimiz noktada teknoloji öyle gelişmiş durumdaki, o radarın, o geminin hangi dakikada, hangi saniyede, saatte yok, hangi dakikada, hangi saniyede nasıl bir durumda olduğunu görebilmek, öğrenmek olası" ifadelerini kullandı.

"Nato makamlarına söyledik"
Akar, "Hem bizim karadaki karargâhlarımızda keza de gemide yapılan çalışmalar sonucunda tüm bilgileri belgeleri topladık ve bizim ne yapıp ne yapmadığımızı, bütün tamamını NATO askeri ve sivil makamlarına teslim ettik. Dolayısıyla şimdi mesele NATO'da bulunmaktadır. Bütün yapılan, elimizdeki bütün bilgiler açık. İlave bilgileri de vermeye hazırlanmış olduğumuzu NATO makamlarına söyledik. Çok açık ve net bir şekilde bizim gemilerimiz orada denizcilik yasalarına, denizcilik usullerine, denizcilik kurallarına iyice uygun hareket ettiler. Hiçbir şekilde Fransız gemisine düşmanca konuşma içinde olmadılar. Yalnızca ve sadece Fransız gemisine 20 knot süratle yaptığı manevrada herhangi bir kaza bela olmasın diye gözlem şeklinde tedbir aldılar, kendilerini korudular, koşul bundan ibaret. Biz şu anda geldiğimiz noktada Fransız dostlarımızdan bir özür bekliyoruz" dedi.

"Ege ve doğu akdeniz'deki sorunların dostane yollardan çözülmesinden yanayız"
Akar, "Biz her zaman Ege'deki, Doğu Akdeniz'deki ve Kıbrıs'taki tüm sorunların dostane yol ve yöntemle çözülmesinden yanayız. Bu konuda iyi komşuluk ilişkilerini, milletlerarası hukuku esas alıyoruz, müşterek diyaloğu esas alıyoruz. Lakin dahası da biz Kıbrıs dâhil Mavi Vatanımızdaki adalet, ilgi ve menfaatlerimizden de herhangi bir şekilde vazgeçmeyeceğimizi, bunları, oradaki hakkımızı, hukukumuzu, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimli ve kararlı olduğumuzu ve burada muktedir olduğumuzu mütaeddit defalar söyledik. Bu bir korkutma yok, durumun tespiti, bunu söylüyoruz ve biz diyoruz ki bir an önce görüşmelere, konuşmalara başlayalım ve bir lahza önce problemlerimizi görüşmeler aracılığıyla, barışçıl yol ve yöntemlerle medeni bir şekilde çözelim" şeklinde konuştu.

"Yunanlı komşularımız hissi, provokatif davranıyor"
Akar, "Nesnel olmak gerekli, objektif görmek lazım konularımıza. Burada bizim yaptığımız şey, iki devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti baskın ve bağımsız bir devlet ve Birleşik Milletlerin tanıdığı Libya'nın temsilcisi de Ulusal Mutabakat Hükümeti, Sayın Serrac. Bu iki entity beraber bir anlaşma yapıyorlar. Bunun neresi kime korkutma, bunun neresi hatalı? Milletlerarası hukuktan bahsediyoruz. Bunun uluslararası hukuka aykırı olan bölümü nedir? Birleşik Milletlerin yasalarına tutarsız olan bölümü nedir? Elbette değil, hiçbir şey. Dolayısıyla bizim yaptığımız her şey uluslararası hukuka uygun şekilde devam ediyor ama bizim Yunanlı komşularımız duygusal davranıyorlar, provokatif davranıyorlar. İşte birazcık önce bahsettiğim kendi vatandaşlarından da çoğu birey bu konuda Yunan tezlerine karşı görüşlerini belirtmeye başladılar. Biz bir an önce görüşmeler yoluyla, barışçıl yol ve yöntemlerle sorunlarımızı çözmekten yandan olduğumuzu söylüyoruz. dahası da bu bir zafiyet yok diyoruz. Yani biz görüşme talep ettiğimiz zaman bir zafiyetten dolayı bunu söylemiyoruz. Biz, dostane yol ve yöntemle bunları çözelim diye söylüyoruz ama üstelik da hiçbir oldubittiye müsade vermeyeceğimizi, bizim içinde olmadığımız hiçbir sorunun da çözümün de çözüm olmayacağını bilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Fransa, Akdeniz'de NATO görevine katılan "Courbet" isimli geminin, Libya'ya tabanca taşıdığından şüphelenilen bir gemiyi kontrol etmek istediğini fakat gemiye eşlik eden Türk gemilerinin Courbet gemiyi taciz ettiğini iddia etmişti. Türk gemilerinin üç kez radar kilitlediğini öne süren Fransa, Türkiye'yi NATO'ya şikayet etmişti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Koronavirüs salgınında dünya genelinde günlük vaka sayısı rekor kırdıÖnceki Haber

Koronavirüs salgınında dünya genelinde g...

Korona virüs Türkiye ağır hasta vaka sayıları artan illeri Bakan Koca açıkladı...Sonraki Haber

Korona virüs Türkiye ağır hasta vaka say...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar