BAE'den ABD'de Libya hükumeti ve Türkiye'ye karşı lobicilik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAE'den ABD'de Libya hükumeti ve Türkiye'ye karşı lobicilik
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Libya'daki hali tersine çevirmek amacıyla BAE Büyükelçiliğinde hukuki işler direktörü olarak tahsis yapan ve  bir lobicilik firmasında çalışan Hagir Elawad'ı 22 Haziran'da ABD'li yetkililere gönderildiği belirlendi.ABD'de Türkiye karşıtı lobi etkinliği yürüttüğü meydana çıktı.

TRT World, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe namına yazılan ve ABD'nin Libya hükumeti ile ona destek veren Türkiye'ye karşısında müdahalede bulunmasını talep eden bir e-postaya ulaştı. 

Uteybe'nin mesajını içeren e-postanın daha önce BAE Büyükelçiliğinde hukuki işler direktörü olarak tahsis yapan ve  bir lobicilik firmasında çalışan Hagir Elawad kadar 22 Haziran'da ABD'li yetkililere gönderildiği belirlendi.

E-postada Uteybe ve BAE'li yetkililerin Libya'daki son gelişmelerden epeyce endişeli olduğu, Abu Dabi yönetiminin Mısır'ın güvenliği için ABD hükumeti ve ordusunu Libya'da hükumet güçlerine müdahale etmeleri konusunda ikna etmeye çalıştığı görülüyor.

Mesajında Türkiye'nin desteklediği güçlerin Sirte yakınlarına değin ilerlediği ve Türk deniz filosu gemilerinin Libya kıyısına tümdengelim yaptığına yer veren Uteybe, "Analizimiz, bunun Mısır'ın duruma müdahil olması için kasıtlı bir şekilde yapıldığı yönünde ve şu anda Darı bunu önemli bir şekilde düşünüyor" ifadelerini kullanılıyor.

BAE'nin Libya sahnesine girmemesi için Mısır'ı aylardır tutmaya çalıştığını ileri süren Uteybe hem 'Türkiye'nin Libya'daki faaliyetlerinin kontrol edilmemesi halinde durumun zahmetsizce kötüden daha betere doğru gideceğini' bahis ediyor.

BAE, 2014'ten bu yana Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e her türlü askeri desteği veriyor. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayseri ’de altın madeni işçilerini taşıyan servise ateş açıldı: 3 yaralıÖnceki Haber

Kayseri ’de altın madeni işçilerini taşı...

Uşak'ta motosiklet kazası: 2 ölü, 1 yaralıSonraki Haber

Uşak'ta motosiklet kazası: 2 ölü, 1 yara...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar