Ayasofya hamlesi boşa düştü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ayasofya hamlesi boşa düştü
Abone ol
Avrasya Araştırma Şirketi ’nin anketine göre Ayasofya açılışı seçmende karşılık bulmadı. Yurttaşların hâlâ en büyük sorunu ekonomi ve işsizlik. Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Ayasofya kararının AKP ’nin kendi seçmeninde dahi bir tesir yaratmadığını belirtti.

AKP ’de çökme sürerken Avrasya Araştırma Şirketi ’nin yaptığı ve Haziran-Temmuz aylarını kapsayan seçmen anketinin sonuçları paylaşıldı. 2 bin 460 kişiyle yapılan anketin sonuçlara kadar AKP ’nin Ayasofya hamlesi seçmende bir tesir yaratmadı. Yurttaşlara tarafından ülkenin en büyük sorunlara hâlâ ekonomi ve işsizlik.

Politika Servisi

 

İktidar ortaklarının eksiksiz hazırlanmış bulunduğu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ’ın tepki çeken sözleriyle açılışı yapılan Ayasofya seçmeni etkilemedi. Ankete göre Ayasofya ’nın cami olarak açılması sebebiyle iktidara oy vereceklerini açıklayanların oranı yüzde 0,2 oldu. Açılışın tercihini etkilemeyeceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 99,7 oldu.

Araştırmanın sonuçlarına kadar Türkiye ’nin en büyük sorunu olarak ekonomi ve işsizlik. Öyle ancak ekonomi ile ilgili bezginlik, “Ekonomik problemler” olarak sorunlar sıralamasının başında, “Enflasyon-pahalılık” başlığıyla da üçüncü sırada yer aldı.

Ayasofya hamlesi boşa düştü

Hükümet de Erdoğan da başarısız

Katılımcılar, “Hükümeti genellikle başarılı buluyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 41,9 oranında “başarısız”, yüzde 30,3 oranında “başarılı” yanıtını verdi. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ı çoğunlukla başarılı buluyor musunuz?” sorusunda ise başarısız bulanların oranı yüzde 40 oldu. Daha önceki bir fazla anketin aksine Erdoğan ve hükümeti arasında tercihler açısından büyük bir fark ortaya çıkmadı. Hatta Cumhurbaşkanını başarılı bulanların oranı hükümeti başarılı bulanların azıcık aşağıda kaldı.

AKP oyunda artma yok

“Bugün Seçim olursa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna Temmuz ’da verilen yanıtlayanların yüzde 35 ’i AK Parti, yüzde 28,4 ’ü CHP, yüzde 12,4 ’ü İYİ Parti, yüzde 11,7 ’si HDP, yüzde 7,4 ’ü MHP dedi. Yeni partilerden DEVA ’ya oy veririm diyenlerin sayısı yüzde 2,2, Davutoğlu ’nun Gelecek Partisi ’ne oy veririm diyenler ise yüzde 2,3 oldu. Ayasofya ’nın cami yapılmasının kesinleşmediği Haziran ayına tarafından AKP oyunda bir çoğaltma olmadı.

‘Mahalleye ’ de etkisi olmadı

BirGün ’e konuşan Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, “Ayasofya kararıyla kendi kitlesini zeka konsolide edemiyor. Kararsızlarda da anlamlı bir değişiklik değil. Daha önceden AKP ’ye oy vermiş, şu anda vermeyen seçmen kitlesinde de bir değişiklik söz konusu yok. Safları sıklaştırma anlamında da bir faydası olmadı. AKP ’den ayrılan seçmen, AKP ’yi eksik dindar bulduğu için ayrılmadılar. Ekonomik problemler, sosyal adalet, yargısal yargı gibi sorunlar nedeniyle AKP ’den kopuş yaşandı. Ekonomi düzelmediği, daha adil bir ülke taahhüt etmedikleri ve gerçekleştirmedikleri sürece seçmenin geri dönmeyeceği gözüküyor” ifadelerini kullandı.

‘Matematiksel ’ olarak şansı var

Erdoğan ’ın yüzde 50 barajı geçmesi için kararsız seçmenin tümünün oyu alması gerektiğine, bunun olası olmadığını belirten Özkiraz, “Elimizdeki veriler AKP ve Erdoğan ’ın fazla zorlanacağı gösteriyor. Ama hala kararsızlar matematiksel olarak yüzde 50 barajını geçirtebilir. Erdoğan ’ın yüzde 39, kararsızlar yüzde 14, toplam yüzde 53 ediyor. Bu yönden ‘matematiksel ’ yüzde 50 barajını geçme şansı sürüyor. Fakat şöyle: Ligin bitmesine 10 hafta kalmış aradaki puan farkı 27, ‘o süre matematiksel şansımız şampiyonluk şansımız sürüyor ’ diyen teknik direktörler gibi. Fazla mümkün değil ama matematiksel olarak şansı var” diye konuştu.

***

 

Erdoğan, Ali Erbaş ’a sahip çıktı!

AKP ’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisiyle telekonferans yöntemiyle bayramlaştı. Erdoğan, Ayasofya ’nın açılışında Atatürk ’e lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ’a sahip çıktı. Erdoğan, “Milletimizin yüreğindeki 86 takvim bere olan Ayasofya ’nın 24 Temmuz Cuma günü sahiden ibadete açılması bayram sevincimizi daha da artırmıştır. bu vesileyle Ayasofya ’nın bitmiş ibadete açılmasını gölgelemek için başlatılan kimi tartışmaları art niyetli bulduğumu da belirlemek istiyorum” dedi.

Erdoğan, canlı yayında yeniden prompter kazası yaşadı. Akışın hızlı olduğu ve yetişemediği görünen o ki görüntülerde konuşmaya ara veren Erdoğan, yandaki danışmanlara “Geri al, geri al” diye seslendi.Danışmanların “Efendim canlı yayındayız” uyarısını gören Erdoğan ’ın prompter kazası çoğu televizyonunun canlı yayınına yansıdı.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Modernite eleştirisi mi ve yeni gericilik mi?Önceki Haber

Modernite eleştirisi mi ve yeni gericili...

Gaziantep'te bir günde 2 bin 768 kişiye koronavirüs cezasıSonraki Haber

Gaziantep'te bir günde 2 bin 768 kişiye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar