AKP ‘fişleme yasası ’nda ısrarcı: Demokraside yeri yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKP ‘fişleme yasası ’nda ısrarcı: Demokraside yeri yok
İktidar, AYM ’nin iptal ettiği emniyet soruşturmasını Meclis ’deri geçirmekte ısrar ederken, muhalefet düzenlemenin kabul edilmesi halinde AYM ’ye gidecek. Uygulamanın bütüncül rejimlere özgü olduğunu altını çizen CHP ’li Toprak demokraside yeri olmadığını açıkladı

AKP ’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi ’nin arkasında yaygınlaştırdığı oysa Anayasa Mahkemesi ’nin (AYM) iptal ettiği emniyet soruşturması ve arşiv araştırması için kanun teklifi bu hafta Meclis gündeminde ele alınacak. TBMM İçişleri Komisyonu'ndan Meclis Genel Kurulu'na sevk edilen teklife, AKP ve MHP dışındaki partilerin tümü emniyet soruşturmasının ‘fişleme ’ anlamına geldiği gerekçesiyle aleyhinde çıkıyor. öte taraftan muhalefet, teklifin Genel Kurul'da kabul edilmesi durumunda düzenlemeyi AYM'ye taşıyacaklarını vurguluyor.

Politika Servisi

‘Kendilerinden olmayanın önünü kesecekler ’

Gündeme ilişkin haftalık yayımladığı raporda düzenlemenin ülkeyi ‘polis gölgesine ’ sürükleyecek bir hazırlık olduğunu vurgulayan CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, düzenleme ile iktidar referansı olmayan hiçbir gencin kamuda çalışmasının artık mümkün olmayacağının altını çizdi. Toprak, iktidarın kendinden olmayanların devlette yer almalarının yolunu en her tarafta kesme düşüncesinde olduğunu ifade etti.

 

AKP ‘fişleme yasası ’nda ısrarcı: Demokraside yeri yok

"Güvenlik soruşturmasına kişinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımlarının da dahil edilmesi başlı başına vahamettir" diyen Toprak, "Bu durumda bir kişi evlenmeden önce ne olur ne olmaz, bir memuriyete girersem başıma bir meslek gelmesin diye sevdiği insanı, eşini ve ailesini mi araştıracak? Bu tüm toplumu birbirinden değişkenlik etmeye, birbirini jurnallemeye ve ihbarcılığa özendirme etmeyi beraberinde getirecek bir adımdır. Bütüncül, otoriter rejimlere özgü bir uygulamadır" ifadelerini kullandı.

“Millet kurum ve kuruluşlarında güvenlik soruşturmasını, kayıtlar taramasını yürütecek komisyonların kimlerden oluşacağı, neye kadar karar verileceği, kararların keyfi ve siyasi olup olmayacağının garantisi ve güvencesi değil” diyen Toprak, kayıtlar taramasıyla ise geriye doğru dönük ifadeler, paylaşımlar için dava açılarak insanların mahkûm edilmesinin sağlanacağını da vurguladı.

‘Düzenleme tam bir hukuk vahameti ’

CHP İstanbul İl Örgütü Başkanı Canan Kaftancıoğlu ’na 7 sene önceki sosyal medya paylaşımları bahane gösterilerek bahşedilen 9 takvim hapis cezasını da hatırlatan Toprak ’ın raporunda konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı: “İzmir ’de meclis üyesi arkadaşımıza henüz cezai ehliyetinin olmadığı bir yaşta attığı mesajdan ötürü 7 sene sonra dava açılarak gözaltına alınması adaleti siyasete cihaz etmenin fiziksel uygulamalarıdır. Bu tablo ülkemizde herkesin çocukluğuna varana dek geriye dönük araştırılması, gerekirse gözaltına alınıp tutuklanmasına yasal zemin yaratılması sonucunu doğurur ki hiçbir anayasal demokratik hukuk devletinde böyle bir başvuru formu olamaz.”

***

Beşinci kez TBMM ’de

Anayasa Mahkemesi'nin geçen sene iptal etmesine rağmen kamuya girişte güvenlik soruşturması düzenlemesi AKP göre beşinci kere TBMM'ye sunuldu. TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen ve Genel Kurul'da görüşülmeyi bekleyen emniyet soruşturması uygulaması, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle muhalefet göre eleştiriliyor.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nde bulunan düzenleme, ilk olarak veya bitmiş ulus hizmeti ve görevlerine atanacaklar hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümlerinin bitmiş düzenlenmesini içeriyor. "Fişleme düzenlemesi" olarak nitelendirilen teklife kadar güvenlik soruşturması sonucunda elde edilen kişisel verilerin göreve atanma yönünden değerlendirildiği Değer Biçme Komisyonu oluşturulacak.

Teklife kadar emniyet soruşturmasında kişinin "Görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verileri, tanıdık olmayan devlet kurumları ve yabancılarla ilişiği, terör örgütleri ya da kabahat derin etki bırakmak nedeniyle kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığı" saptama edilecek. Birinci derece akrabalar da araştırılacak.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Berat Albayrak yanıt vermemekte ısrarcıÖnceki Haber

Berat Albayrak yanıt vermemekte ısrarcı

Acun Ilıcalı ve Çağla Altunkaya Çeşme ’de tatildeSonraki Haber

Acun Ilıcalı ve Çağla Altunkaya Çeşme ’d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar