Ak Parti'li Mahir Ünal'dan CHP'ye 'sosyal medya yasası' tepkisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ak Parti'li Mahir Ünal'dan CHP'ye 'sosyal medya yasası' tepkisi
Abone ol
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, sosyal medya yasasını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak olan CHP'ye tepki gösterdi ve "Lütfen TBMM'nin yaptığı bu yasal düzenlemenin yanında durun" dedi.

 

 

Mahir Ünal, memleketi Kahramanmaraş'ta bir dizi bayram ziyaretinde bulundu. Türkiye'de sosyal ağ kullanıcısı 55 milyon kişinin bulunduğunu, sosyal ağ yasası ile bu şahısların sosyal ağlarda haklarını korumak, esas adalet ve özgürlüklerini teminat altına almak, kişisel verilerinin korunması, özel hayatın gizliliği gibi konularda bir düzenleme yapıldığını kaydeden Ünal, şöyle devam etti:

"Siz kimin tarafındasınız"

"Fakat maalesef muhalefet yine bu konuda Türkiye'nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi vatandaşlarıyla ilgili yaptığı özgürlükleri teminat altına almak için yaptığı düzenlemede sansürden, yasaktan, zihin özgürlüğün kısıtlanmasından, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından bahsediyor. Burada şunu sormak gerekiyor. Siz kimin tarafındasınız?

Yapılan bu hukuki düzenleme öncelikli olarak 55 milyon vatandaşımızın kullanıcı durumda olduğu bu sosyal ağlarla hukuki ve mali bir muhataplık oluşturmayı amaçlıyor. Yani Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal ağlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile hukuki ve mali bir muhataplık oluşturmazsa biz, vatandaşlarımızın sosyal medyadaki haklarını nasıl koruyacağız. Almanya bunu yaptı. Geçtiğimiz günlerden Amerika Kongresi, büyük beşli dediğimiz teknoloji devlerini çağırdı, kongre tam 4.5 saat hesaba çekti. Şimdi biz bırakın hesaba çekmeyi, bırakın soru sormayı biz muhataplık meydana getirmek istediğimizde muhalefet bizi sansürcülükle, yasakçılıkla, özgürlükleri kısıtlamakla suçluyor."

"Bizimle muhatap olmaları için natürel ama bir takım yaptırımlar getireceğiz"

Öncelikli olarak sosyal ağlarda kullanıcı olan 55 milyon kişinin hakkını, hukukunu, gözetmek için bu sosyal ağlarla bir muhataplık oluşturulması gerektiğini belirten Ünal, şunları söyledi:

"Eğer bu muhataplığı oluşturmazlarsa Almanya'nın yaptığı gibi cezai müeyyide uygulayalım. Eğer bu cezai müeyyideye rağmen hala Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile muhatap olmuyorlarsa o zaman reklam yasağı getirelim. Buna rağmen hala muhatap olmuyorlarsa o süre biz bant daraltmaya gidelim. Hemen bizimle muhatap olmaları için tabii ki bir takım yaptırımlar getireceğiz. Bu yaptırımları getirirken de biz müzakerelerimize, görüşmelere devam edeceğiz.

"Bu düzenlemenin yanında durun"

Acilen CHP dönüp Twitter'a, Facebook'a, YouTube'a, Instagram'a siz Türkiye'ye neden gelip Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir muhataplık oluşturmuyorsunuz' demek yerine maalesef Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve hükümeti suçlamaları ve burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yanında almak yerine TBMM'yi yaptığı bu yasal düzenlemeyi sansür, yasak gibi nitelendirmeleri maalesef güzel yok. Biz buradan CHP'ye şunu söylüyoruz. Suriye'de siz Esed'in yanında duruyorsunuz, Libya'da Hafter'i destekliyorsunuz, Doğu Akdeniz'de Mavi Vatan'da Yunan tezlerini savunuyorsunuz, Mısır'da Sisi'yi destekliyorsunuz, hemen sosyal medya meselesinde de maalesef Twitter'ın, Facebook'un çıkarlarını müdafaa etmek yerine onlara dönün 'Siz gelin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile yasal, hukuki, parasal bir muhataplık oluşturun' deyin. Ve lütfen TBMM'nin yaptığı bu yasal düzenlemenin yanında durun. Fakat maalesef şimdi diyorlar ki 'Tüzük Mahkemesi'ne gideceğiz.' Peki Anayasa Mahkemesi'ne hangi gerekçeyle gideceksiniz?

'Efendim bu yapılan düzenleme yasakçı ve sansürcü.' Yani Twitter'la, Facebook'lla, YouTube'la Almanya'nın, Fransa'nın, Amerika'nın yaptığı gibi hukuki, finansal bir muhataplık oluşturma isteğinin neresi yasakçılık, neresi sansürcülük bunu sormak lüzumlu."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Filiz Akın: ‘Biz Yeşilçam’da ağır işçi gibi çalıştık’Önceki Haber

Filiz Akın: ‘Biz Yeşilçam’da ağır işçi g...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ‘büyük kongre’ mesajı: Yeni bir şahlanış miladıSonraki Haber

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ‘büyük...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar