AB’den göçmenlerle ilgili yeni stratejiye hazırlanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AB’den göçmenlerle ilgili yeni stratejiye hazırlanıyor
Abone ol
Avrupa Birliği (AB) sığınma başvurusu reddedilenlerin menşe ülkelerine geri gönderilmelerini sağlayacak strateji hazırlıyor.

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB Geri Dönüşler Koordinatörü Mari Juritsch ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Johansson, geçen sene AB’ye 330 bin kişinin yasa dışı girdiğinin belirlendiğini vurgulayarak, “2022’de AB’de 924 bin sığınma başvurusu kaydedildi. Bu, AB’ye yasa dışı girişlerin 3 katına denk geliyor.” diye konuştu.

Komisyonun bugün geri dönüşlerin etkili şekilde sağlanması için bir strateji sunduğunu belirten Johansson, bu belgenin 26-27 Ocak’ta AB dönem başkanı İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak gayriresmi içişleri bakanları toplantısında ele alınacağını söyledi.

Johansson, şöyle konuştu:

“AB’de kalmaya uygun olmayanların menşe ülkelerine iade edilmeleri gerekiyor. İltica sistemini korumanın yolu budur. Uluslararası korumaya ihtiyacı olanlar memnuniyetle karşılanmalı ve uluslararası korumaya ihtiyacı olmayanlar da menşe ülkesine geri dönmelidir. AB üye ülkelerinde her yıl yaklaşık 300 bin iade kararı alınıyor. Ancak her yıl yalnızca 70 bin civarında iade kararı veriliyor.”

“GENEL GERİ DÖNÜŞ SAYISI ARTMALI”

Juritsch de “Açıkçası mesele şu ki geri dönüşler henüz ortak bir çalışma alanı ve ortak bir sorumluluk olarak algılanmıyor.” dedi.

AB Geri Dönüşler Koordinatörü, “Özellikle büyük siyasi engellerin veya temel hak sorunlarının olmadığı üçüncü ülkelerde, genel geri dönüş sayısı artmalı ve bunlar gerçekleşmelidir.” ifadelerini kullandı.

Detayları henüz paylaşılmayan strateji, mevcut iade ihtiyaçlarına cevap verecek önlemler, hızlandırılmış iade prosedürleri ve bu prosedürlerin yönetiminin dijitalleştirilmesini içeriyor. (AA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eski sevgilisini öldüren Seçil’le ilgili korkunç bir bir iddia daha: 19 yaşındaki Yaren’i de o öldürdüÖnceki Haber

Eski sevgilisini öldüren Seçil’le ilgili...

Polonya’dan Almanya’ya tank çağrısıSonraki Haber

Polonya’dan Almanya’ya tank çağrısı

Yorum Yazın