2019 Engelli sağlık kurulu raporu almak ve engelli maaşlarından yararlanmak için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneye başvurmak gerekir.

2019 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar

Engelli sağlık kurul raporları tam teşekküllü hastaneler tarafından verilmektedir. Hastanelere başvuruda bulunarak engelli sağlık kurul raporunu alan vatandaşlar engelli maşı almak için başvuruda bulunarak şartlara uyum sağlamaları durumunda devlet tarafından sağlanan ödenek yardımından yararlanırlar.

Engelli Sağlık Kurulu Raporları İçin Nereye Başvurulur Ve Nasıl Alınır?

Engelli raporu nasıl alınır ve hangi sağlık kuruluşu tarafından rapor verilir soruları engelli vatandaşlar tarafından en çok merak edilen ve cevabını aradıkları sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle söylemek gerekirse engelli sağlık kurulu raporlarını almak için başvurulması gerek yerler tam teşekküllü devlet hastaneleri olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engel sahibi her birey sağlık raporu almak için başvuruda bulunabilir. Engelli vatandaşların rapor almak için başvuruda bulunmaları sırasında kendilerinden istenen belgeleri tamamlamaları gerekir. Bu durumda hastane tarafından talep edilen belgeler;

Sağlık raporu almak için doldurulması gereken başvuru formu

Başvuru sahibinin kimlik belgesi

Başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı

Bu belgelerle hastaneye başvuruda bulunan engelli vatandaşların %40 ve üzerinde engel oranlarının olması gerekir. Başvurusu tamamlanan engelli vatandaşlar hastanede doktorlar tarafından uzmanlık alanlarına göre gerekli birimlerde bütün muayene ve tetkiklerden geçerler ve bunun sonunda sağlık raporunun oluşması sağlanır. Engelli vatandaşa verilen sağlık kurulu raporu en son olarak doktor heyeti onayına girmekte ve bütün doktorların tasdik ve imzası ile vatandaşa teslim edilmektedir.

Engelli Sağlık Kurul Raporu Almak için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

2019 yılında geçerli olan engelli raporu alma şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

Engelli vatandaşın başvuru sırasında istenen belgeleri tamamlaması gerekir.

Engelli vatandaşın engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekir.

Engelli vatandaşın gereken bütün muayenelerden geçmesi gerekir.

Engelli sağlık kurulu raporlarını teslim alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Buna göre;

Sağlık Kurul raporları kopyalı olarak alınmalıdır.

Kopyalı olarak alınan raporların her kopyasına aslı gibidir kaşesinin vurulması gerekir.

Aslı gibidir kaşeli kopyalar asıl kopyalar yerine geçer ve teslim edilmesi gereken kurumlar tarafından kabul edilir.

Aslı gibidir kaşesi olmayan kopyalar kabul edilmez ve noter odaklı tasdik ettirilir. Buda vatandaşın ücret ödemek zorunda kalmasına neden olur.

Engelli Raporundaki %40 Engel Oranı Ne İşe Yaramaktadır?

Engelli sağlık raporunda %40 engel oranı olan kişiler kendilerine sağlanan birçok temel haktan yararlanabilirler. %40 oranında engelli raporu olan kişiler devletin sağladığı hak ve avantajlardan daha fazla ölçüde yararlanabilirler. Temel engelli olarak değerlendirilen %40 oranı rapor sahiplerinin tüm haklara erişmesini sağlayacaktır.

Engelli Sağlık Raporu Alınırken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Tam teşekküllü devlet hastanelerine müracaat edilerek alınabilen engelli sağlık raporları için müracaat itibarı ile geçilecek olan aşamalar şu şekilde sıralanmaktadır;

İlgili hastane aranarak veya bizzat gidilerek kurul günlerini öğrenmek gerekir.

Engelli sağlık raporunun verildiği gün erkenden hastaneye gitmek doğru olacaktır. Erkenden hastaneye giderek ilk sıralardan alan vatandaşlar yoğunluk ortamlarında zorluk çekmeden işlemlerine başlayabilirler.

İlgili vezneden alınacak dilekçe doldurulur ve kimlik belgesi ile birlikte görevli memura teslim edilir. Vezne memuru tarafından kayıt işlemi gerçekleşen vatandaşlar memurun verdiği evraklar ile birlikte bölüm doktorlarına muayene olmaya başlarlar.

Bölüm doktorlarının her birisi ziyaret edilerek bütün muayenelerin tamamlanması ve doktorların evraklardaki kendilerine ait bölümleri doldurarak imzalaması gerekir. Bütün muayenelerini tamamlayarak evraklarını imzalatan vatandaşlar doktorları doldurup imzaladıkları evrakları rapor görevlisine teslim ederler.

Evrakların teslim edileceği tarih rapor görevlisi tarafından vatandaşlara bildirilir. Bildirilen tarihte hastaneye giden vatandaşların kendileri veya yakınları evrakları teslim alabilir.

Engelli Raporlarının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Devlet engelli vatandaşlarına destek olarak onların yaşam koşullarını kolaylaştırmak için gereken bütün imkanlarla vatandaşlarına destek olmaya devam etmektedir. Bu amaçla doktor ve hemşireler tarafından engelli sağlık raporu verilmesi hizmetlerini sunan devletimiz engelli vatandaşlarına engelli raporu sunmakta ve onların daha rahat koşullarda yaşamasına destek olmaktadır. Engelli raporu faydalarından yararlanma imkânına sahip olan engelli vatandaşların yararlanabileceği haklar şu şekilde sıralanmaktadır;

Tüm toplu taşımalarda ve uçak biletlerinde indirimden yararlanılır.

Enerji tüketimlerinde v emlak vergi ödemelerinde belli oranlarda indirimlerden yararlanılır.

Bütün kurum ve kuruluşlarda sıra önceliğinden yararlanılır.

Ayrıcalıklı sınav olanakları bulunur.

Devlet tiyatrosu gösterilerinde ve tüm müze ziyaretlerinde ücretsiz olarak giriş hakkı bulunur.

Araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olunmaktadır.

Engelli vatandaşlara ait özel park alanları vardır. Bu park alanlarından sadece engelli sağlık raporu bulunan vatandaşlar yararlanmaktadır.

GSM operatör kullanımlarında özel indirimlerden yararlanılır.

Her türlü çalışma hakkına sahip olan engelli vatandaşların bu haklarında asla ayrımcılık söz konusu değildir. Rapordaki temel hakları elde etmenini yolu %40 ve üzerinde engel durumuna sahip olunmasıdır. Yukarıda sahip olunan ayrıcalık ve faydalar büyük alanlara açılarak genişletilmiştir. Ancak bilinmesi gereken bir hususu engel oranlarına göre verilen haklarda farklılıklar bulunmasıdır. %20 engel oranında sahip olan bir vatandaş ile yüzde 90 engelli raporuna sahip olan bir vatandaşın elde ettiği temel haklarda farklılıklar olmaktadır.

Engelli Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Engelli raporu 2019 sorgulamaları 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Engelli raporu sorgulamalarını yapmak için;

Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip sisteminden yararlanarak sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden E-SGM (İnteraktif Sosyal Güvenlik Merkezi) bölümüne giriş yapılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

Raporun alındığı kuruma bizzat giderek başvuruda bulunulması şeklindedir.

Engelli Raporlarının Geçerlilik Süreleri Ne Kadardır?

Engelli vatandaşlara verilen engelli sağlık heyet raporlarının ilgili kısmında raporun süreklilik durumu belirtilmektedir. Şayet engellilik durumunun sürekliliğine karar verilmiş ise bu sonuç raporun ilgili bölümünde belirtir. Sürekliliği belirtilmiş olan engelli raporlarının yenilenmesi gerekmez ve daimî olarak geçerliliklerini korurlar. Ancak sürekli engelli raporu yenilenmesini gerektirecek durum engel oranında yükselme olması sonucunda gerçekleşir. Bu durum haricinde sürekliliği rapor üzerinde belirtilmiş olan durumlarda raporun geçerlilik süresi daimî olmakta ve yenilenmek zorunluluğu bulunmamaktadır.

Engelli Raporlarında İtiraz Hakkı Bulunur Mu?

Engelli raporlarında bekledikleri orandan düşük oranda engelli olduklarının kararı verilen vatandaşlar engelli maaşı alma veya malulen emekli olma şansına sahip olmazlar. Bu durumu yaşayan vatandaşların aldıkları raporlara itiraz etme hakları bulunmaktadır. Engelli raporuna yapılacak itirazların engel oranlarında yükselme olacağına dair bir garantisi bulunmaz bazı durumlarda daha düşük oranlarla karşılaşılması söz konusu olmaktadır.

Engelli sağlık raporlarına itiraz etmek isteyen vatandaşların İl Sağlık Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir. Yapılan başvuruların ardından Müdürlük tarafından hakem hastaneye yönlendirilen vatandaşın heyet raporu yeniden oluşturulur. Hakem hastane tarafından verilen rapor son karar olmakta ve rapor sonucuna göre vatandaş haklarından yararlanabilmektedir. Bu itirazların son noktası olmakta ve tekrar itiraz etmek isteyen vatandaşların sağlık raporu yenilenmeleri mahkeme kararı ile olmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları